Σ' αυτή τη σελίδα μπορείτε να δείτε φωτογραφίες από στιγμιότυπα της κατασκευής των ηλιακών φούρνων, καθώς επίσης φωτογραφίες από τους πρώτους ελέγχους που κάναμε στις κατασκευές μας.

Τα παιδιά δούλεψαν σε ζευγάρια, τόσο σε ώρες σχολείου αλλά και απογεύματα, που ερχόταν στο Σχολείο και είχαν την επίβλεψη του υπεύθυνου δασκάλου. Κατασκεύασαν ηλιακούς φούρνους σε 11 διαφορετικά σχέδια σε τρεις κύριες κατηγορίες, τους οποίους στη συνέχεια δοκίμασαν και παρουσίασαν στο Πανηγύρι Φυσικής που διοργανώσαμε.

Κάντε κλικ πάνω στις φωτογραφίες για να τις δείτε σε μεγέθυνση

Οι φούρνοι από κουτιά πίτσας μόλις έχουν τελειώσει και τα παιδιά γράφουν τα ονόματά τους

Γέμισμα του χώρου ανάμεσα στις δύο χαρτόκουτες του ηλιακού φούρνου με χαρτόνι συσκευασίας, για καλύτερη μόνωση (Κώστας Κολοβός)

Από την κατασκευή του ημικυλινδρικού ηλιακού φούρνου με το ζευγάρι που τον είχα αναλάβει (Μαρίνα Μαραγκουδάκη & Αναστασία Μόνιου)